usg Warszawa
Badanie usg Warszawa
Echo serca Warszawa
 
space space space
 
usg warszawa
 
 
 
O pracowni USG Małgorzata Oziębły Beata Uziębło-Życzkowska Cennik badań USG jamy brzusznej USG powłok brzusznych USG tarczycy USG ślinianek USG węzłów chłonnych USG szyi USG doppler tętnic szyjnych USG piersi USG układu moczowego Echo serca Badanie tkanek miękkich Umów się na wizytę Kontakt i dojazd BLOG
 

BLOG

Echo serca w przypadku przedłużającej się/nawracającej gorączki.
18-09-2020     A+ | a-


Zbliża się sezon jesienny związany z większą ilością wszelkich infekcji, w tym przebiegających z gorączką. W większości są to oczywiście infekcje dróg oddechowych.

Należy jednak pamiętać, że gorączka, która nie wiążę się z innymi objawami infekcji, lub też nawraca po odstawieniu antybiotyku czy też leczenia przeciwgorączkowego, jest wskazaniem do wykonania badania echo serca. 

Nierzadko bowiem przyczyną przedłużających się, czy też nawracających gorączek, jest ciężka choroba zastawek w sercu, mianowicie infekcyjne zapalenie wsierdzia.

Choroba polega na zajęciu zastawek serca przez bakterie, które dostają się tam z krwi, często niestety zdarza się, że pierwotnym miejscem bytowania bakterii są nieleczone zęby. Rozwijający się na zastawkach serca proces zapalny może spowodować ich poważne uszkodzenia i doprowadzić do poważnej w skutkach niewydolności serca. Poza tym bakterie mogą formować małe zatory, ponieważ wędrując z prądem krwi doprowadzają do zamykania małych naczyń krwionośnych. Jeśli dostaną się do naczyń mózgowych mogą być przyczyną udaru mózgu.

Samo infekcyjne zapalenie wsierdzia jest chorobą poważną, która późno rozpoznana i niewłaściwie leczona może stanowić zagrożenie życia. 

Grupy osób szczególnie narażone na rozwój tego rodzaju infekcji:

- wszelkie stany zmniejszonej odporności, czyli np. osoby po przeszczepach;

- osoby z wszczepioną zastawką zarówno mechaniczną jak i biologiczną;

- osoby po zabiegach przezskórnych z pozostawieniem sztucznego materiału w sercu, czyli np. po zamknięciu ubytków w sercu (ASD, PFO), po zamknięciu uszka itp.;

- osoby z wrodzoną siniczą wadą serca;

- osoby nadużywające narkotyków dożylnych;

- osoby po przebytym infekcyjnym zapaleniu wsierdzia. 

Są to grupy osób szczególnie narażonych na rozwój infekcji na zastawkach serca. Jednak pamiętać należy, że do rozwoju choroby może dochodzić u każdego, nawet zupełnie zdrowego wcześniej pacjenta, bez żadnych chorób współistniejących.

Inne, poza gorączką i stanami podgorączkowymi objawy, które wymagają diagnostyki w kierunku zapalenia wsierdzia:

- utrata masy ciała;

- bóle stawowo-mięśniowe;

- poty nocne;

- męczliwość, osłabienie;

Dlatego w sytuacji przedłużającej się gorączki, nawracających stanów podgorączkowych, zwłaszcza połączonych z innymi, jak przedstawione powyżej, bez efektu po leczeniu objawowym, należy wykonać badanie echo serca, aby w odpowiednim czasie rozpoznać proces zapalny na zastawkach serca. 

Zdjęcia poniżej przedstawiają przykładowe formy jakie mogą przybierać wegetacje bakteryjne na zastawkach w sercu. Niezależnie od ich kształtu czy wyglądu, konsekwencją wszystkich, nierozpoznanych i nieleczonych jest zwykle rozwinięcie ciężkiej dysfunkcji zastawki i w konsekwencji ciężkiej niewydolności serca.



Wcześniejszy Post Home Następny Post
 
     
 
Twój gabinet USG:)