usg Warszawa
Badanie usg Warszawa
Echo serca Warszawa
 
space space space
 
usg warszawa
 
 
 
O pracowni USG Małgorzata Oziębły Beata Uziębło-Życzkowska Cennik badań USG jamy brzusznej USG powłok brzusznych USG tarczycy USG ślinianek USG węzłów chłonnych USG szyi USG doppler tętnic szyjnych USG piersi USG układu moczowego Echo serca Badanie tkanek miękkich Umów się na wizytę Kontakt i dojazd BLOG
 

BLOG

Kamica ślinianki
30-12-2020     A+ | a-

Guz na szyi jest częstym powodem wykonywania usg szyi. 

Może to być powiększona ślinianka podżuchwowa, rzadziej przyuszna , w której umiejscowił się kamień.

Najczęstszą przyczyną tworzenia się kamieni jest zaburzony skład śliny ( nadmiar wapnia , wzmożona jej lepkość) oraz nawracające zapalenie jamy ustnej. 

Ślinianka powiększa się i boli dlatego, że kamień w przewodzie wyprowadzającym  blokuje odpływ śliny ze ślinianki .

Jeżeli złóg zatyka przewód wyprowadzający niecałkowicie, to dolegliwości mają charakter przemijający i nasilają się głównie po posiłku, ponieważ wyrzut śliny jest wtedy największy. 

Badanie usg jest podstawowym narzędziem badania ślinianek, odpowiada na pytanie czy jest ona powiększona, uwidacznia złogi w przewodach wyprowadzających i określa ich umiejscowienie wewnątrz przewodu, co ułatwia leczenie zabiegowe. 

Ślinianki powiększają się również z innych przyczyn - zapalenie, guz wewnątrzśliniankowy, węzeł chłonny wewnątrzśliniankowy, ropień. Badanie usg pozwala na ich zróżnicowanie. 

Na zdjęciu kamień ślinowy w przewodzie wyprowadzającym ślinianki podżuchwowej.

Wcześniejszy Post Home Następny Post
 
     
 
Twój gabinet USG:)